Град Копривщица - Връх Голям Богдан

Маршрутът за най-високия връх в Средна гора - Връх Голям Богдан (1604 м) тръгва от покрайнините на възрожденския град Копривщица, намиращ се на 87 км от град Пловдив и на 108 км от град София.

Идвайки от град Панагюрище и град Стрелча, на 1.5 км преди табелата за град Копривщица, асфалтовият път прави ляв завой, от дясната страна на който има поставено голямо табло с ликовете на видни български революционери и възрожденци.

От него надясно тръгва малко по-разбит асфалтов път, но подходящ за всякакви моторни превозни средства. След като се измине около 1 км по него, се минава покрай отбивка за Парк хотел "Орлов камък", която се подминава и се продължава нататък. Постепенно асфалтът става все по-разбит, но проходим дори и за по-ниски автомобили. След 3-4 км се стига до място, от което вляво се отклонява черен път минаващ покрай големи електрически стълбове.

Именно електропроводът е и най-добрият ориентир за началото на пешеходния маршрут за връх Голям Богдан.

Някъде там трябва да оставите автомобила си и да поемете по плавно изкачващия се широк и песъчлив черен път.

Пътят дълго се вие покрай ливади и кортофени ниви, като след около 1.5-2 км трябва да се оглеждате за отклоняващ се вдясно по-стръмен почвен път, тръгващ нагоре по склона, откъдето минава и по-краткият маршрут към върха.

Пътят, по който сте дошли, отново стига до подножието на връх Голям Богдан, но въпреки, че е по-лек и приятен за ходене, е доста по-дълъг и заобиколен. Освен това въпросният път минава покрай голям овчарник, пазен от овчарски кучета, които много често са оставяни съвсем сами да пазят стадата и не е сигурно как ще реагират на вашето присъствие в района, особено ако водите със себе си и домашните си любимци.

Поема се по прекия, но и по-стръмен път нагоре по хълма, като този участък се изминава за около 15-20 мин След като се преодолее тази по-задъхваща част, наклонът постепенно се изравнява, а като се обърнете назад пред очите ви ще се разкрият прекрасни гледки - на други живописни части от Средна гора и извисяващата се зад тях Стара планина. Вижда се и черния път, по който сте дошли, виещ се сред обширните ниви и ливади.

Не след дълго пред вас ще се открие и самият връх Голям Богдан, покрит почти изцяло с гъста, основно букова гора.

Пътят завива надясно покрай съоръжение "за наблюдение на пожари" и съвсем скоро излиза на обширната и обзорна Плачкова поляна, на която се намират останките на изгорялата през 90-те години и доразрушена впоследствие хижа "Богдан", както и прилежащите към нея бунгала.

Преди няколко години Българският туристически съюз подема кампания за набиране на средства за въстановяването на този толкова важен туристически пункт, намиращ се в сърцето на Средна гора, в подножието на първенеца връх Богдан, който е и един от Стоте национални туристически обекта. За жалост, поне до 2021 година, когато минахме от там, не забелязахме някаква промяна в състоянието на описаните обекти, въпреки че по наши наблюдения посетителският интерес към това прекрасно място с великолепна природа не е намалял ни най-малко. Тук е важно да се спомене, че печатът за връх Богдан към "100-те Национални туристически обекта" може да се открие в хижа "Средногорец" и в механа "Под старата круша", гр.Копривщица (по информацията, публикувана в официалния сайт на БТС към 01.08.2024 г.).

В района е изграден приятен заслон от отворен тип, отдясно на който се намира и хубавата "Плачкова чешма" с 5 чучура, където може да утолите жаждата си и да отдъхнете преди да атакувате върха.

Зад заслона започва колова маркировка, оказваща пътя към връх Голям Богдан. Ние обаче поехме по пътеката, тръгваща зад руините на хижа "Богдан", която ни преведе през красивата, вековна букова гора, будеща възхита и почитание. Средната възраст на буковите дървета там е 150 години, което проличаваше и от огромните размери на корените на падналите дървета, покрай които минава маршрутът.

Наклонът в гората е малко по-голям, но пък пътят е сенчест, което е добре дошло през летните месеци.

Този етап се изминава за 20 - 30 мин, след което се пресича голяма, слънчева поляна, където склонът е по-полегат, като се върви изцяло на открито.

Откритото пространство се изминава за 5-10 мин, а после пътят отново навлиза в горски пояс. Оттам до крайната ни цел - връх Голям Богдан остава още съвсем малко.

Връх Голям Богдан се намира на полянка, обградена от гъста гора, като е обозначен с бетонна пирамида, над която се вее българския флаг. Липсват красиви панорамни гледки, но остава удовлетворението от изкачването на още един и то не какъв да е връх. Макар и висок само 1604 м, връх Голям Богдан е сред най-високите планински първенци в България. Кръстен е на родения в град Копривщица легендарен български хайдутин Богдан Войвода, закрилник на местното население от османските башибозуци.

Маршрутът до връх Голям Богдан е с дължина към 5 км, които се изминават за около 2 часа и се преодолява денивелация от около 490 м.