Изходният пункт за този маршрут - хижа Момина скала, е разположена на северния склон на Природен парк Витоша, на 2.5 км от местност "Златните мостове". GPS координати: 42.623009ºN 23.251 386 ºЕ.
Вляво от хижата, от основната алея се отделя широка пътека с бордюри, маркирана с жълт цвят, която се изкачва плавно нагоре по склона.
През първия етап от маршрута се минава покрай няколко големи, добре устроени в миналото, туристически обекта, които за съжаление днес не работят и тънат в разруха.
Към 15-20 мин след началото, пътеката пресича автомобилния път, идващ от местност "Златните мостове" и се стига до една от най-големите и добре уредени преди години витошки хижи, но недействаща от 2012-2013 година насам, хижа Родина - Почивна станция на БДЖ.
Продължава се по пътеката, като се следва жълтата макировка и не след дълго се стига до следващата масивна сграда - хижа Тинтява, която понастоящем също е нефункционираща, но пред нея могат да се открият няколко пейки и беседки, на които може да отдъхнете за кратко. До хижата също стига шосейният път, идващ от м."Златните мостове" .
На метри след хижа Тинтява пътеката завива на ляво, а там се намира хубавата Гьорева чешма, изградена на 1670 м надм.вис., от която тече невероятно бистра, планинска вода през всички сезони на годината.
От дясната страна на завоя се намира друга голяма и хубава, но крайно занемарена днес постройка - хижа "Бор", която е част от Високопланинската обиколна пътека на Витоша (ВОП). До нея може да се стигне директно и от местност "Златните мостове" по широка, добре поддържана пътека, която е още един бърз и удобен вариант за достъп до Витошкото плато, както и до връх Камен дел и хижа Алеко.
След чешмата пътеката продължава плавно да се изкачва към Платото. Отново се върви в гора, като се пресича и една не особено голяма каменна река, която се преминава съвсем безпроблемно.
След около 15-20 минути се излиза на самото плато, откъдето вече се появяват и жалоните (зимната стълбова маркировка), които следват жълтата лентова маркировка и отвеждат чак до хижа Алеко.
"Витошкото плато" е обширно, открито пространство, разположено в подножието на връх Камен дел, връх Ушите и Голи връх. Голяма част от него е заета от резервата Торфено бранище, защитена територия, съхраняваща торфените комплекси във високите части на планината, формирали се преди 1500 години. От него се разкриват невероятно просторни гледки към София, Софийското поле и Стара планина, а на юг се откроява първенецът Черни връх.
Следвайки жалоните и маркировката, след 100 метра се стига до подножието на връх Камен дел (1861 м), от който се открива великолепна гледка към град София и Софийското поле. Той е разположен вляво от основната пътека и до него може да се стигне само за 5-10 минути.
По-нататък пътеката минава покрай Заслон Ушите. Преди време стабилната каменна постройка, с обковани с желязо прозорци, е изградена като надежден подслон за туристите, криещи се от бушуващите на Платото мощни бури. Днес хубавият заслон е заключен и се ползва от Министерство на околната среда и водите, като при крайна нужда може да се потърси подслон само в предверието на сградата.
Над заслона се издига едноименният, каменист връх Ушите(1906 м), разстоянието до който също не е голямо и може да се измине за около 10 мин, а от тази височина се разкриват още по - просторни 360 градусови гледки.
Освен с невероятната си обзорност, "Плато" се отличава и с изключително чистата си и запазена природа. На територията му освен разнообразни тревисти видове, могат да се открият и богати находища на червени и черни боровинки.
Витошкото плато е прекрасно място за разходки през цялата година, но все пак не трябва да се забравя, че то е разположено в откритите, високи части на планината и е препоръчително посещенията да бъдат съобразени с актуалната метеорологична обстановка.