Древният комплекс край село Татул е единственото известно досега в света светилище на Орфей. То се намира в Източните Родопи, в местността "Кая башъ" /Каменна глава/, край село Татул, като отстои на 13 км от град Момчилград, на 28 км от град Кърджали и само на 50 км от другия важен археологически коплекс Перперикон.
До село Татул се достига с автомобил по добър асфалтов път, а до самото светилище е изградена алея, тръгваща от центъра на селото, където има табела, указваща пътя към тракийския храм.
Комплексът се състои от древно езическо светилище и средновековна крепост. Централното и най-високо място на скалния връх се заема от гроб с ориентация изток-запад, всечен в масивна канара, издялана като пресечена пирамида, а от южната страна на величествената скала е издълбан друг подобен гроб, разположен в полусферична ниша, която е покрита с арковиден свод, издялан в камъка. Към двата гроба води изсечено в скалите тържествено стълбище, състоящо се от осем стъпала.
Изграждането на светилището е започнато в края на Бронзовата епоха. Според археолозите канарата край Татул е била почитана като свято място още преди 3500 години, посветено на тракийски цар, обожествен след смъртта си. Светилището било предназначено за пренасяне на жертви на древните тракийски божества, а освен това и за наблюдение на изгрева и залеза на слънценто в определени дни в годината.
Изсечените в светилището стъпала, водят нагоре към върха, където има "саркофаг" с дължина 170 см. Още от края на миналия век се изказват предположения, че гробницата е светилище на древногръцкия митичен герой Орфей и че в четириъгълния саркофаг вероятно е било положено неговото тяло.
Според изследователите през II-III в. мястото се възражда вече не като светилище, а като римска вила с богат собственик, която продължава живота си като средновековно имение. Доказателства за това са откритите при разкопки 12 оловни печата (моливдовули), седем от които на един и същ собственик - Георги Палеолог, определян като родоначалник на източноримската династия на Палеолозите.
При археологически разкопки проведени през 2022 г., на метри от Древното светилище Татул бяха разкрити останките на голяма християнска църква, която според археолозите е построена през V-VI в. и е продължила да съществува през IX-XII в. При последвали разкопки се открива, че църквата е построена върху основите на още по-древна монументална сграда. Днес от нея са оцелели няколко фрагмента от зидове, както и широкият почти 2 м масивен каменен праг, запазен на мястото на входа. Откритите монети и керамика сочат, че сградата е била построена през III–IV век и представлявала голям храм, който най-вероятно е бил езически и датира от римската епоха.
Безспорно Татул е изключително специално енергийно място, което крие в недрата си още много неразгадани тайни от отдавна отминали епохи — тайни, които тепърва предстои да бъдат разкрити от бъдещите поколения.